Menu
افکتینو:مرجع عکس پروفایل

ژست عکس جذاب و دوست داشتی خود را بسازید.

مه‌ی ما از اولین باری که واژه‌ی سلفی به گوشمان خورده تا به امروز هزاران مدل از این عکس را از خود گرفته‌ایم! اما مطمئنا در بین این هزاران عکس تعداد کمی همان عکسی شده‌اند که ما می‌خواستیم! وقتی این شرایط برای ما پیش می‌آید ممکن است این فکر به ذهنمان خطور کند که:” نکند ظاهرمان مشکلی دارد؟!” اما من به شما این اطمینان را می‌دهم که ظاهر شما هیچ مشکلی ندارد و دلیل این که نمی‌توانید عکس‌های خوبی بگیرید این است که فقط به چند نکته‌ی مهم درباره سلفی گرفتن توجه نکرده‌اید.

ما در این مقاله از وبلاگ راه حل‌هایی را به شما آموزش می‌دهیم که از این به بعد بتوانید عکس‌های جذاب‌تر،خلاقانه‌تر و بهتری بگیرید!

۱- لبخند واقعی در سلفی‌ها فراموش نشود!

.این بار که دوربین گوشی خود را باز کردید و تصمیم گرفتید که از خود سلفی بگیرید؛ طوری به دوربین لبخند بزنید که انگار همین حالا لطیفه خنده‌داری شنیده‌اید  برای این که بهترین عکس را بیندازید لازم نیست خودتان را مجبور کنید که لبخندی بزرگ و غیر واقعی بزنید! به جای این کار به شکل طبیعی خود بخندید که باعث می‌شود عکستان زیباتر به نظر برسد!

از آن‌ جایی که آقایان معمولا جدی بودن را دوست دارند و ترجیح می‌دهند در عکس پروفایل مردانه خود جدی به نظر برسند؛ پیشنهاد ما به شما این است که با چشمانتان بخندید! برای این کار لازم نیست حتما لبخندی به لب داشته باشید بلکه حالت چشمان شما باعث می‌شود صورتتان حالت شادابی و نشاط جالبی داشته باشد! برای این که بتوانید این ژست عکس را اجرا کنید بهتر است ابتدا جلوی آینه خوب تمرین کنید تا بتوانید به راحتی در مقابل دوربین با جشمانتان بخندید!نقاشی های جنجالی زیبا

۲- در سلفی گرفتن همه چیز به نور بستگی دارد!

این موضوع خیلی واضح و روشن به نظر می‌رسد اما اولین قانون در مورد مکان گرقتن بهترین عکس سلفی این است: “در جایی عکس بگیرید که نور مناسبی داشته باشد.” شما برای گرفتن “بهترین عکس” به “بهترین نور” احتیاج دارید و بهترین نور برای شما، نور طبیعی است! یک وبلاگ‌نویس مشهور می‌گوید:”بهترین وسیله‌‌ی آرایشی رایگانی که برای عکاسی می‌توانید از آن استفاده کنید نور طبیعی است!”

پس این بار که تصمیم به عکاسی گرفتید به جای این که مقابل صفحه‌ی تلویزیون یا لپ‌تاپ ژست عکس سلفی خود بایستید،سریعا یک پنجره پیدا کنید و با نور طبیعی که به صورتتان می‌تابد یک عکس جذاب و خارق العاده را ثبت کنید.

 

۳- برای ثبت بهترین سلفی از سایه‌ها دوری کنید!

در جریان مصاحبه‌مان با یکی از عکاس‌های معروف جمله‌ی جالبی را از او شنیدیم:”هیچ چیز در یک عکس بدتر از سایه‌ی بزرگی که روی صورتتان افتاده باشد نیست!”

شما زمانی که وسط ظهر تصمیم می‌گیرید عکس بیندازید و به سراغ دوربینتان می‌روید و راهی حیاط و فضای باز می‌شوید باید خدمتتان عرض کنم که بدترین زمان را برای عکس انداختن انتخاب کرده‌اید و بدون شک در این شرایط نمی‌توانید بهترین عکس را ثبت کنید. عکس های عاشقانه برای پروفایل 

هرگز ساعات میانی روز را برای عکاسی در فضای باز انتخاب نکنید زیرا آفتاب مسقیما از بالای سر شما به صورتتان می‌تابد و باعث ایجاد سایه‌های عجیب و غریب روی صورتتان می‌شود که اصلا تاثیر جالبی بر عکستان نخواهد داشت! پیشنهاد ما به شما این است که اگر خواستید نور طبیعی را برای عکاسی انتخاب کنید نزدیک زمان‌های طلوع و غروب خورشید از خود عکس بگیرید که نور درملایم‌ترین و زیباترین حالت خود قرار دارد و باعث زیبایی هر چه بیشتر عکس شما می‌شود

۴- وقتی عکس می‌گیرید حواستان به پشت سرتان هم باشد!

این نکته غیر قابل انکار است که اغلب، بهترین عکس‌ها تصویر زمینه‌های جالبی هم دارند! البته اگر شما از آن دست عزیزانی هستید که در این قید و بند نیستید که بدانید پشتتان چه خبر است و دوست دارید در هرجا و مکان و شرایطی از خودتان عکس بگیرید روی صحبتمان با شما نیست! بلکه با آن دست عزیزانی هستیم که برایشان مهم است که پشت سرشان چه می‌گذرد!

به طور خلاصه اگر می‌خواهید ژست عکاسی که برای آن تلاش کرده‌اید خوب از کار در آید باید حواستان به پشت سرتان هم باشد و سعی کنید در بک گراندی ساده یا  جالب از خود عکس بگیریدعکس های جنجالی برای پروفایل

روانشناسی عکس سلفی : از عکس پروفایل سلفی تا سلفی‌های خطرناک

در عصر شبکه‌های اجتماعی افراد می‌کوشند که دیده شوند. عکس سلفی نیز یکی از جذابیت‌های شبکه‌های اجتماعی است. امروزه شبکه‌های اجتماعی بسیاری از محدودیت‌های دنیای واقعی را از میان برداشته‌اند و موجب برقراری ارتباط نزدیک و آسان بین افراد در سراسر دنیا شده‌اند. به‌علاوه، موجب شده‌اند که افراد این امکان را داشته باشند که سرگرمی‌ها، کسب و کارها، افکار و ایده‌ها و مهم‌تر از همه خودشان را در معرض نمایش قرار دهند. در این میان عکس پروفایل بخش اصلی و تاثیرگذار هویت افراد در دنیای مجازی محسوب می‌شود. یکی از انواع عکس پروفایل، عکس سلفی است که مانند بسیاری از پدیده‌ها طرفداران و منتقدانی دارد. این مقاله از وبلاگ عکس قصد دارد اطلاعات جامعی درباره تاریخچه عکس سلفی، روانشناسی عکس پروفایل سلفی و عکس سلفی خطرناک ارائه دهد.

 

تاریخچه عکس سلفی

اولین  عکس سلفی در دنیا، البته از نوع غیر دیجیتال آن، به سال ۱۵۲۴ برمی‌گردد. پارمیجانینو(Parmiganino)، نقاش ایتالیایی دوره رنسانس تابلویی با عنوان «خودنگاره در آینه محدب»( Self-Portrait in a Convex Mirror) تصویری از خود را نقاشی کرد. امروزه این اثر در موزه‌ای در شهر وین نگهداری می‌شود.

 

 

اولین عکس سلفی مطابق استانداردهای امروزی در سال ۱۸۹۳، توسط عکاس آماتور روبرت کورنلیوس(Robert Cornelius) گرفته شد. او دوربین را بدون درپوش لنز تنظیم کرد و سپس به سرعت در کادر قرار گرفت. پنج دقیقه نشست و سپس بازگشت و درپوش لنز را جابجا کرد. برخلاف سلفی‌های امروزی، او این امکان را نداشت که تعداد زیادی سلفی بگیرد و  یکی از آن‌ها را انتخاب کند.

 

 

عکس سلفی(Selfie) که در فارسی معادل‌هایی نظیر «خود عکس» یا «خویش‌انداز» دارد، در مفهوم امروزی آن در سال ۲۰۱۳ توسط لغت‌نامه آکسفورد به عنوان واژه سال انتخاب شد و در آن سال به لحاظ آماری استفاده از کلمه سلفی در زبان انگلیسی، به طرز شگفت‌آوری حدود ۱۷۰۰۰% افزایش یافت. همچنین اولین به‌کار گیری عکس سلفی برای پروفایل در سال ۲۰۰۲ و در یک تالار گفتگوی استرالیایی بود.

روانشناسی عکس سلفی

 

محققان دانشگاه جورجیا دریافتند که افراد به تصویر صورت بیشتر واکنش نشان می‎‌دهند. زیرا نسبت به سایر تصویر می‌توانند با عکس صورت انسان‌ها ارتباط برقرار کنند. در واقع مانند این است که فرد در عکس، نه به دوربین بلکه به بیننده نگاه می‌کند. از این رو، مغز ما به عمل نگاه کردن به تصویر صورت افراد به عنوان نوعی تعامل اجتماعی پاسخ می‌دهد. اگرچه مواجهه بیش از حد ما با عکس‌های سلفی در شبکه‌های اجتماعی باعث شده تا حدی نسبت به عکس سلفی واکنش منفی داشته باشیم، واقعیت این است که افراد ۳۸% بیش از سایر عکس‌ها با مضمون اشیاء، به عکس‌های سلفی واکنش نشان داده‌اند.

بررسی‌ها در زمینه عکس سلفی نشان می‌دهد که افراد خودشیفته که غالباً تمایل زیادی دارند تا مورد تحسین و توجه دیگران قرار گیرند، گرایش بیشتری به گرفتن عکس سلفی دارند و در عکس سلفی برای پروفایل نیز نهایت تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا نسخه فوق‌العاده ایده‌آلی از خود به نمایش بگذارند. عکس پروفایل عاشقانه

 

همچنین، علاوه بر اینکه گرفتن عکس سلفی موجب می‌شود که فرد در معرض آسیب و یا حتی مرگ قرار بگیرد، عکس سلفی، جنبه منفی دیگری نیز دارد. بر اساس بررسی‌های انجام شده، تعامل و نگاه کردن افراد به عکس ایده‌آل سازی‌شده دیگران در فضای مجازی، آن‌ها را در معرض افسردگی قرار می‌دهد. مطالعات دانشگاه پیتزبورگ، نشان می‌دهد نشانه‌های افسردگی در یک چهارم افرادی که یک ساعت در روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، مشاهده شده است.

با وجود اینکه داده‌های بسیاری مبنی بر ارتباط عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی و مشکلات روانی گزارش شده است، هنوز کاملاً مشخص نیست که آیا این افراد افسرده هستند که به سمت شبکه‌های اجتماعی جذب می‌شوند یا اینکه خود شبکه‌های اجتماعی دلیل افسردگی افراد می‌باشند.  اهمیت عکس پروفایل

چهار دلیلی که موجب می‌شود افراد عکس سلفی بگیرند

دلایل استفاده از سلفی

همه ما عکس سلفی می‌گیریم اما برخی از افراد بیش از دیگران این کار را انجام می‌دهند. از آن جایی که امروزه اکثر افراد از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند، همواره دوربینی در دسترس دارند که هر لحظه به راحتی می‌توانند از خود عکس بگیرند و آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند و شاهد تعداد لایک‌ها و نظرات از سوی دوستان و فالورهای خود باشند. مطالعات نشان می‌دهند که افراد به چهار دلیلی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، تمایل به گرفتن عکس سلفی دارند:

  1. دوست داشته شدن: حس دوست داشته شدن به طور طبیعی در همه ما وجود دارد. وقتی این حس در ما ارضا نشود، احساس پوچی و ناامیدی می‌کنیم. یکی از روش‌های برآورده ساختن این خواسته، به اشتراک گذاشتن عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی است.
  2. پذیرفته شدن: لایک و کامنت دریافتی به ازای هر عکسی که در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم، موجب می‌شود احساس پذیرفته شدن توسط افراد دیگر در ما تقویت شود.
  3. مهم جلوه دادن خود: همواره در شبکه‌های اجتماعی شاهد سلفی‌های دوستان خود در سفرها، مراسم یا موقعیت‌های خاص هستیم. وقتی این سلفی‌ها را می‌بینیم، به طور ناخودآگاه در ذهن خود می‌پنداریم که این افراد زندگی هیجان‌انگیزی دارند. از این رو تصمیم می‌گیریم از طریق عکس سلفی خود به دنیا بگوییم ما هم همان سبک زندگی خاص را داریم و علاقه داریم دیگران ما را مهم و ارزشمند تلقی کنند. عکس پروفایل غمگین
  4. برقراری ارتباط: به طور کلی، یکی از دلایل مهم محبوبیت شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیس‌بوک و توئیتر، ارتباط مستقیم آن با طبیعت انسان و به طور خاص ویژگی اجتماعی بودن نوع بشر و میل او برای برقراری ارتباط است. در واقع، به اشتراک گذاری عکس سلفی نیز همین ویژگی را ثابت می‌کند. از این رو، در شبکه‌های اجتماعی شاهد این هستیم که افراد عکس سلفی خود را حین انجام یک فعالیت جدید، یادگیری مهارتی خاص و … به نمایش می‌گذارند تا بتوانند از این طریق با تعداد بیشتری از افراد ارتباط برقرار کنند.

چگونه استفاده از عکس سلفی در شبکه‌های اجتماعی دیگران را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

برخی از روانشناسان اعتقاد دارند که استفاده از عکس سلفی با مسئله خوداکتشافی در ارتباط است. نقش عکس سلفی در تفسیری که دیگران می‌توانند از آن داشته باشند بسیار جالب است. در ادامه به برخی از این نقش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها اشاره می‌کنیم:

  • عکس سلفی می‌تواند داستانی را در یک قاب روایت کند.
  • شما را به عنوان یک فرد واقعی نشان می‌دهد و وجود شما را قابل ‌باورتر می‌سازد.
  • هویت اجتماعی فرد را تقویت می‌کند.
  • به دلیل صمیمیت و بی‌واسطه بودن، ارتباط با دیگران را افزایش می‌دهد.
  • به دلیل موثق و شفاف بودن، جنبه‌های دیگری از یک فرد را نشان می‌دهد. عکس پروفایل دخترانه

عکس سلفی زنانه یا عکس سلفی مردانه: چه کسی بیشتر سلفی می‌گیرد؟

سلفی زنانه یا سلفی مردانهسلفی زنانه یا سلفی مردانه

تحقیقات نشان می‌دهد که ۸۷% از سلفی‌های موجود در فضای مجازی متعلق به افراد زیر ۳۵ سال است. به طور کلی، زنان در سراسر جهان بیش از مردان تمایل به گرفتن عکس سلفی دارند، هرچند تفاوت جغرافیایی را باید در نظر گرفت. در نیویورک ۶۱/۶% سلفی‌ها توسط زنان گرفته شده است. البته این میزان گرایش به گرفتن عکس سلفی در زنان اهل بانکوک ۵۵/۲% بوده است. در این میان آمار مربوط به سلفی در شهر مسکو بسیار عجیب است. در مسکو، ۸۲% زنان سلفی گرفتند.

گاهی در لحظه لمس دکمه ی دوربین برای گرفتن عکس، دوربین دچر لرزش میشه و عکس تار میفته.پیشنهاد من به شما اینه که همیشه از تایمر استفاده کنین، اینطوری با تمرکز کامل حواستون سمت دوربینه و بدون لرزش عکستون رو خواهین داشت.

۵- درست استفاده کردن از فلش دوربین را یاد بگیرید!

در شرایطی که ما مهم‌ترین عوامل برای گرفتن بهترین عکس را نور طبیعی و دووری از سایه‌ها معرفی کردیم حال اگر لازم باشد در شب عکاسی کنیم؛ چه باید کرد؟

ما در مقاله‌های قبلی در وبلاگ افکتینو گفتیم که استفاده از فلش چه معایب و نقاط ضعفی دارد و بهتر است تا جایی که می‌توانید از فلش برای عکس‌هایتان استفاده نکنید و در نور طبیعی عکس بیندازید.

حال فرض میکنیم شرایطی برای شما پیش آمده که مجبور هستید در شب عکس بگیرید. توصیه‌ی ما به شما این است که از بهترین ابزارهای فلش استفاده کنید که تا حد امکان کمترین تاثیر منفی را روی عکس شما بگذارند. برای مثال از یک نوع فلشی استفاده کنید که با سفید کردن کل صفحه باعث می‌شود که صورت شما روشن شود و سپس عکس را بگیرد. البته این روش بدون نقص نیست اما نسبت به سایر روش‌ها بهتر است. ترفنده ای برای عکس های پروفایل زیبا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *